• Autor
  Claudio Tolcachir
 • Tytuł
  Rodzina Colemanów
 • Obsada
  8 (4k +4m)
 • Gatunek
  komediodramat
 • Tłumaczenie
  Rubi Birden

kategoria: Komediodramat

Sekrety Colemanów

Tytuł oryginalny: "La omisión de la familia Coleman"

Lew Tołstoj napisał: "wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne, każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób." To chyba pierwsza myśl, jaka nasuwa się po lekturze tej sztuki.

Głową rodziny jest babcia - to dzięki niej funkcjonuje ten kulejący, rodzinny mikrokosmos. Terenia, córka babci, ma czworo dzieci, z których tylko Weronika prowadzi normalne życie - ma męża, dzieci, pracę. Damian kradnie, Gabi przerabia i sprzedaje ciuchy z second handu, Mario jest niepełnosprawny intelektualnie (chociaż czasem to właśnie on wie najwięcej). Co ważne, autor nie ocenia swoich bohaterów, pozwala im działać w zgodzie z własnym sumieniem, wyposaża ich w pragnienia i lęki, które czynią z nich uniwersalne postacie.

Colemanowie żyją w domu, który chroni ich przed światem, ale który jest też więzieniem. Wszyscy są skazani na samotność i niespełnienie. Relacje przesycone są agresją, która zdaje się być główną formą kontaktu. Nic tu nie jest spokojne, nic tu nie jest "normalne". Koalicje powstają w ułamku sekund i równie szybko się rozpadają, sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie. Członkowie rodziny tkwią w absurdalnej i bolesnej koegzystencji. Czy można się z tego wyrwać? Czy jedyną opcją na przetrwanie jest egoizm? Co stanie się, kiedy zabraknie babci? Czy ktoś przejmie stery?

W tym tekście miesza się dramat, absurd i czarny humor. Szuka przetłumaczona na 9 języków, wielokrotnie nagradzana.

Teksty można zamawiać przez zakładkę "kontakt" - są wysyłane bezpłatnie w wersji elektronicznej. Uwaga: sztuki są przeznaczone wyłącznie do użytku profesjonalnego, licencji na wystawienie udziela Agencja ADiT (agencja@adit.art.pl)

Autor: Claudio Tolcachir (ur.1975, Buenos Aires) to młody geniusz Melpomeny – dramaturg, reżyser i aktor. Wszystko czego dotknie, pod wpływem jego niezwykłego talentu zamienia się w szlachetny kruszec teatralny. W 2001 roku, w czasie najgłębszego kryzysu w Argentynie, wraz z grupą przyjaciół założył maleńki, liczący 50 miejsc, Teatro Timbre 4, teatr który mieścił się w prywatnym mieszkaniu (nazwa nawiązuje do numeru dzwonka w domofonie). W przeciągu trzech lat nazwisko Claudia stało się rozpoznawalne na świecie. W tej chwili Timbre 4 ma ponad 200 foteli, a zespół jeździ z przedstawieniami po całym globie, zgarniając kolejne nagrody.

 • Autor

  Claudio Tolcachir

 • Tytuł

  Rodzina Colemanów

 • Obsada

  8 (4k +4m)

 • Gatunek

  komediodramat