kategoria: Dramat

Dobranoc, mamo

Tytuł oryginalny: "'Night, mother”

Wystarczającą rekomendacją tego tekstu jest fakt, że w 1983 roku Marsha Norman dostała za niego Nagrodę Pulitzera.

Opowiedziana w sztuce historia jest bardzo prosta, dzieje się w czasie rzeczywistym, w jednym miejscu. Mama krząta się po kuchni, Jessie szuka starych ręczników. Zapowiada się kolejny zwyczajny wieczór. Nie dzieje się nic niezwykłego, dopóki córka nie oznajmi matce, że popełni samobójstwo. Jeszcze tego samego wieczora. Dlaczego? Powodów jest wiele. Małżeństwo Jessie się rozpadło (właśnie dlatego mieszka znowu z matką), jej syn jest narkomanem i złodziejem, sama Jess cierpi na agorafobię i padaczkę, co przekreśla jej szanse na znalezienie pracy. Nie ma przyjaciół, czuje się samotna i niepotrzebna, nie widzi sensu dalszej egzystencji. Wszystko precyzyjnie zaplanowała: odwołała prenumeratę gazet, zrobiła matce zapasy jedzenia, uporządkowała swoje rzeczy. Ten wieczór przeznaczyła na dopięcie wszystkiego na ostatni guzik – szuka rewolweru ojca, którego chce użyć w wiadomym celu, szykuje ręczniki i ceratę, instruuje matkę, co ma zrobić, kiedy już będzie po wszystkim.

Matka w pierwszej chwili nie traktuje wyznania o samobójstwie poważnie. Myśli, że to po prostu wisielczy żart. Potem, kiedy widzi, że to jednak nie zabawa, próbuje odwieść Jessie od powziętej decyzji na wszelkie możliwe sposoby: prosi, grozi, błaga, ośmiesza, przekonuje, szantażuje, etc. Niestety każda próba przynosi dokładnie odwrotny skutek – utwierdza córkę w jej strasznej decyzji. Genialny, mocny tekst, gęsty od emocji, prowokujący, szokujący, kontrowersyjny – na pewno nie pozostawi nikogo obojętnym.

Teksty można zamawiać przez zakładkę "kontakt" - są wysyłane bezpłatnie w wersji elektronicznej. Uwaga: sztuki są przeznaczone wyłącznie do użytku profesjonalnego, licencji na wystawienie udziela Agencja ADiT (agencja@adit.art.pl)

Autorka: Marsha Norman, ur. 1947r. w Stanach Zjednoczonych. Jest dramatopisarką, scenarzystką i powieściopisarką. W 1983r. otrzymała nagrodę Pulitzera za sztukę "'Night mother". Prapremiera sztuki odbyła się w John Golden Theatre w Nowym Jorku w tym samym roku '83. W 1986r. powstał film pod tym samym tytułem w reżyserii Toma Moore'a.

 • Autor

  Marsha Norman

 • Tytuł

  Dobranoc, mamo

 • Obsada

  2 (2k)

 • Gatunek

  dramat