• Autor
  Diament, Mario
 • Tytuł
  Miłość jest ślepa
 • Obsada
  5 (3k + 2m)
 • Gatunek
  dramat
 • Tłumaczenie
  Rubi Birden

kategoria: Dramat

Miłość jest ślepa

„Miłość jest ślepa” to sztuka o możliwości istnienia równoległych światów i ludzkiej potrzebie wytłumaczenia tego, co niewytłumaczalne. Mężczyzna w sile wieku, bankier, spotyka na ławce w parku niewidomego starca, znanego pisarza (pierwowzorem postaci jest Jorge Luis Borges). Mężczyzna pochodzi ze świata, w którym rządzą ambicja i pazerność. Przeżywa kryzys wartości. Znajduje w starcu doskonałego słuchacza. Z rozmowy wyłaniają się opowieści o ich niespełnionych miłościach. A to tylko początek, na scenie pojawią się kolejne postacie, których dotyczą te miłosne historie, ale kochankowie wciąż nie mogą się spotkać. Ich losy będą się krzyżować w opowieściach spotkanych przypadkiem osób. Czy „ślepy los” sprawi, że to się im wreszcie uda? To również opowieść o sile pożądania i autodestrukcji. Trudno się od niej oderwać..

Fragmenty sztuki:

„Każde przypadkowe spotkanie ma w sobie złożoność kosmosu. Niech pan się przez moment zastanowi nad nieskończoną ilością kompletnie nieistotnych szczegółów, które mogły zmówić się ze sobą i nie dopuścić do naszego spotkania. Gdyby na przykład było zimniej albo gdyby padał deszcz, ja bym nie przyszedł. Coś tak trywialnego jak urwany guzik u płaszcza mogłoby mnie opóźnić, bo w tego typu kwestiach jestem straszliwie drobiazgowy… Ciekawe, prawda? (…)” „ (…) być może, ta rzeczywistość w której żyjemy, nie jest jedyna, ale że istnieją inne równoległe rzeczywistości, w których dzieje się wszystko, co jest prawdopodobne”. „(…) proszę sobie wyobrazić, że można przeżyć więcej niż jedno życie, że istnieją różne rozwiązania, jak w sztuce teatralnej, która ma kilka zakończeń…”

Teksty można zamawiać przez zakładkę "kontakt" - są wysyłane bezpłatnie w wersji elektronicznej. Uwaga: sztuki są przeznaczone wyłącznie do użytku profesjonalnego, licencji na wystawienie udziela Agencja ADiT (agencja@adit.art.pl)

Autor: Mario Diament, pisarz i dziennikarz ur. 17 kwietnia 1942 roku w Buenos Aires. Autor sztuk, na podstawie których powstawały nagradzane spektakle i filmy. Trzykrotny laureat nagrody Argentores. W 2003 Miłość jest ślepa była nominowana do nagrody Carbonell za najlepszą sztukę i znalazła się w pierwszej dziesiątce najważniejszych sztuk teatralnych zarówno wg Miami Herald, jak i Sun Sentinel. Sztukę wystawiano w USA, Australii, Szwecji, Paragwaju, Meksyku, Chile, Wenezueli, Argentynie, Panamie, Francji i na Węgrzech. Mario Diament mieszka w Miami, gdzie uczy dziennikarstwa i prowadzi warsztaty z dramatopisarstwa w International University

 • Autor

  Mario Diament

 • Tytuł

  Miłość jest ślepa 

 • Obsada

  5 (3k + 2m)

 • Gatunek

  dramat