• Autor
  Marco Antonio de la Parra
 • Tytuł
  Mroczne perwersje codzienności
 • Obsada
  2 (2m)
 • Gatunek
  komedia
 • Tłumaczenie
  Rubi Birden

kategoria: Komedia

Mroczne perwersje codzienności

Tytuł oryginalny: "La secreta obscenidad de cada día"

Absolutny hit! "Mroczne perwersje codzienności" to jedna z najczęściej granych na świecie sztuk iberoamerykańskich. Została przetłumaczona na kilkanaście języków, w tym na angielski, grecki, turecki, francuski, portugalski, niemiecki, szwedzki, włoski, itd. Jeden z chilijskich zespołów jeździ z przedstawieniem w tym samym składzie nieprzerwanie od premiery w 1984 roku (sic!), zgarniając kolejne nagrody!

Ten tekst jest jak cebula, ma mnóstwo warstw, można rozpatrywać jego sens na wielu poziomach, pełno w nim ukrytych znaczeń i aluzji (w tym do Chile czasów Pinocheta), które są zadziwiająco uniwersalne także w polskich warunkach. Całość przesycona jest humorem, często ocierającym się o absurd.

O czym jest sztuka? Na ławeczce przed żeńskim liceum spotykają się dwaj brodaci mężczyźni, mają ciemne okulary, płaszcze i obaj są… bez spodni. Ich twarze mogą wydawać się znajome. Zaraz, zaraz, czy to przypadkiem nie ojciec komunizmu i twórca psychoanalizy? Obaj panowie wyglądają jak karykatura ekshibicjonisty, chcą pozbyć się siebie nawzajem, dogryzają sobie, żartują, próbują się zaprzyjaźnić, ukrywają się przed wspólnym wrogiem. Po co przyszli na tę ławeczkę? Jakie są ich prawdziwe intencje? Jak skończy się walka o ławkę?

Dwie równorzędne, krwiste role dla aktorów w wieku ~ 45+. Jedno miejsce akcji. Scenografia: parkowa ławka.

Teksty można zamawiać przez zakładkę "kontakt" - są wysyłane bezpłatnie w wersji elektronicznej. Uwaga: sztuki są przeznaczone wyłącznie do użytku profesjonalnego, licencji na wystawienie udziela Agencja ADiT (agencja@adit.art.pl)

Autor: Marco Antonio de la Parra - ur. 23 lutego 1952 roku w Santiago de Chile. Z wykształcenia psychiatra, chilijski pisarz, dramaturg i scenarzysta, członek Akademii Sztuk Pięknych, ale także aktor (wystąpił w wielu swoich sztukach), wykładowca akademicki i dziennikarz. Jego sztuki i książki często odnoszą się do reżimu Pinocheta, wiele z nich zostało przełożonych na języki obce.

 • Autor

  Marco Antonio de la Parra

 • Tytuł

  Mroczne perwersje codzienności

 • Obsada

  2 (2m)

 • Gatunek

  komedia