• Autor
  Pep Anton Gómez, Jordi Sánchez
 • Tytuł
  Pół na pół
 • Obsada
  2 (2m)
 • Gatunek
  czarna komedia
 • Tłumaczenie
  Rubi Birden

kategoria: Czarna komedia

Pół na pół

Tytuł oryginalny: "Mitad y mitad"

Matka jest tylko jedna. Czasem to o jedną za dużo. "Pół na pół" to przesycona czarnym humorem komedia, opowiadająca o dwóch przyrodnich braciach, którzy postanawiają pozbyć się swojej schorowanej rodzicielki. Czy można polubić kogoś, kto źle życzy własnej matce? Okazuje się, że i owszem. Karol i Jan, którzy na początku jawią nam się jako dwa niezbyt sympatyczne typy (jeden chce uciec, bo ma dość opiekowania się na wpół sparaliżowaną staruszką, drugiemu najbardziej zależy na pieniądzach ze spadku), powoli odkrywają coraz mroczniejsze tajemnice, które pokazują, jakim potworem była i jest ich własna matka. Nestorka rodu nie pojawia się na scenie, jej obecność sygnalizuje tylko natarczywy dzwonek, a mimo to mamy świadomość, że nadal jest wszechobecna i wciąż tyranizuje otoczenie. Jak napisał jeden z hiszpańskich krytyków teatralnych: "to dramat przebrany za komedię". Prawie farsowa forma wypełniona jest problemami naprawdę dużego kalibru. Świetnie napisane, błyskotliwe i zabawne dialogi, wyraziście nakreślone postacie. Piętrowe kłamstwa, zwroty akcji i bardzo dużo bardzo czarnego humoru.

Hiszpańską wersję sztuki obejrzało już ponad 500.000 widzów. Tekst został przetłumaczony na portugalski i angielski, w marcu 2014 odbędzie się premiera w Nowym Jorku.

Teksty można zamawiać przez zakładkę "kontakt" - są wysyłane bezpłatnie w wersji elektronicznej. Uwaga: sztuki są przeznaczone wyłącznie do użytku profesjonalnego, licencji na wystawienie udziela Agencja ADiT (agencja@adit.art.pl)

Autorzy: Jordi Sánchez i Pep Anton Gómez. Hiszpański tandem, który ma na swoim koncie już kilka wspólnie napisanych sztuk. Jordi Sánchez jest scenarzystą, dramaturgiem, aktorem i producentem. Pep Anton Gómez pisze i reżyseruje.

- „Autorami tekstu są Hiszpanie – Jordi Sanchez i Pep Anton Gomez. Może to zasługa dobrego tłumaczenia (Rubi Birden), a może jego uniwersalności, ale trzeba przyznać, że przedstawiona w nim teatralna intryga wydaje się równie hiszpańska, co polska (…)” – Julianna Błaszczyk; Teatr Dla Was

 • Autor

  Pep Anton Gómez, Jordi Sánchez

 • Tytuł

  Pół na pół

 • Obsada

  2 (2m)

 • Gatunek

  czarna komedia