• Autor
  Richard Dresser
 • Tytuł
  Poniżej pasa
 • Obsada
  3 (3m)
 • Gatunek
  czarna komedia
 • Tłumaczenie
  Rubi Birden

kategoria: Komedia

Poniżej pasa

Tytuł oryginalny: "Below the belt"

Do tajemniczej fabryki na pustyni przyjeżdża nowy kontroler jakości – Dobek. Jest młody, naiwny i pozytywnie nastawiony, ale jedyny kolega z działu i jednocześnie współlokator – Hanran – wita go z otwartą wrogością. Fabryka jest ogrodzona drutem kolczastym, otoczona przez straże, a za płotem czają się groźne zwierzęta…

Dobek natychmiast wpada w spiralę intryg i rywalizacji o uwagę szefa, który uwielbia napuszczać na siebie pracowników. Panowie zawiązują chwilowe koalicje, dogryzają sobie, łapią się za słówka, a przede wszystkim bezpardonowo walczą o „miejsce w stadzie”. Każde potknięcie może bowiem oznaczać spadek w hierarchii, a to z kolei grozi wykluczeniem i samotnością.

Ten tekst ma klimat. Ocieka absurdalnym, czarnym humorem, a scenografia przywodzi na myśl dystopijne obrazy. Znajdziemy tu echa Ionesco, Orwella i Kafki.

Teksty można zamawiać przez zakładkę "kontakt" - są wysyłane bezpłatnie w wersji elektronicznej. Uwaga: sztuki są przeznaczone wyłącznie do użytku profesjonalnego, licencji na wystawienie udziela Agencja ADiT (agencja@adit.art.pl)

Autor: Richard Dresser - amerykański dramatopisarz i scenarzysta. Opublikował siedemnaście sztuk, które zostały zrealizowane w Nowym Jorku oraz w innych amerykańskich teatrach, a także w Europie. Jego trylogia poświęcona szczęściu zawiera następujące sztuki: Augusta (opowieść o klasie robotniczej), The Pursuit of Happiness (o klasie średniej) oraz A View of the Harbor (o klasie wyższej). Do innych jego sztuk zaliczają się: Rounding Third (zrealizowana najpierw w Chicago, potem produkcja przeniosła się na off-Broadway, może poszczycić się setką wystawień), Below the Belt (Poniżej pasa) oraz Gun-Shy (obie sztuki powstały w ramach Humana Festival w Actors Theatre w Louisville, następnie ich realizacje przeniosły się na off-Broadway). Napisał też Something in the Air, The Downside, Alone at the Beach, Wonderful World, Better Days oraz wiele jednoaktówek (m.in. Love, Dad oraz Halftime).

 • Autor

  Richard Dresser

 • Tytuł

  Poniżej pasa

 • Obsada

  3 (3m)

 • Gatunek

  czarna komedia