• Autor
  David Foster Wallace
 • Tytuł
  Krótkie wywiady z obrzydliwcami
 • Obsada
  5 (5m)
 • Gatunek
  proza
 • Tłumaczenie
  Rubi Birden

kategoria: Proza

Krótkie wywiady z obrzydliwcami

Tytuł oryginalny: "Brief Interviews With Hideous Men".

Książka Wallace'a „Krótkie wywiady z obrzydliwcami” to seria krótkich opowiadań, o zróżnicowanej strukturze i estetyce, których bohaterami są „obrzydliwcy” - mężczyźni uzależnieni od seksu, niepewni, cyniczni, czasami okrutni, skupieni na sobie i dostarczaniu sobie przyjemności.

W przetłumaczonym fragmencie znalazły się między innymi: historia mężczyzny, który na trzeciej randce proponuje kobietom, że je zwiąże; opowieść o człowieku, który pracował w męskiej toalecie; historia ofiary zbiorowego gwałtu i inne.

Tłumaczenie posłużyło za kanwę przedstawienia „Obrzydliwcy” w reżyserii Marka Kality, zrealizowanego w warszawskim Teatrze Dramatycznym.

Teksty można zamawiać przez zakładkę "kontakt" - są wysyłane bezpłatnie w wersji elektronicznej. Uwaga: sztuki są przeznaczone wyłącznie do użytku profesjonalnego, licencji na wystawienie udziela Agencja ADiT (agencja@adit.art.pl)

Autor: David Foster Wallace (ur. 21 lutego 1962 w Ithaca, zm. 12 września 2008 w Claremont) – pisarz amerykański, autor trzech znanych powieści: The Broom of the System (1987), Infinite Jest (1996) i The Pale King.
Wallace wywodził się ze środowiska akademickiego, oboje rodzice byli wykładowcami, on sam także uczył studentów. Pisał w stylu postmodernistów typu Pynchona, używał mało znanych, „słownikowych” wyrazów, w powieści Infinite Jest mnóstwo jest przypisów. Postaci są często ekscentryczne jak u Johna Irvinga. (za Wikipedią)

- „Wystawieni po raz pierwszy 20 maja 2016 r. „Obrzydliwcy” mają wszelkie cechy spektaklu znakomitego. Niezły tekst (i bardzo dobry przekład, co trzeba podkreślić), rewelacyjną adaptację sceniczną i reżyserię (…)” – Włodzimierz Neubart; Chochlik Kulturalny

- „Perfekcyjnie zakomponowane przedstawienie, również dzięki bardzo dobremu przekładowi Rubi Birden, uchwyciło doskonale charakterystyczny dla twórczości Davida Fostera Wallace’a (…)” – Wiesław Kowalski; Teatr dla Was

 • Autor

  David Foster Wallace

 • Tytuł

  Krótkie wywiady z obrzydliwcami

 • Obsada

  5 (5m)

 • Gatunek

  proza